Dieta planetarna dobra dla zdrowia i środowiska
Komisja EAT-Lancet, w skład której weszło kilkudziesięciu ekspertów z całego świata, opublikowała raport dotyczący zdrowych diet i zrównoważonych systemów gospodarki żywnościowej oraz zarekomendowała transformację światowego systemu żywnościowego. Jedną z metod jest zmiana diety na bogatą w produkty pochodzenia roślinnego. Jadłospis ograniczający mięso może przynieść korzyści zdrowotne człowiekowi, jak i przyczynić się do spowolnienia nieuniknionych zmian klimatycznych.
Produkcja żywności jest jednym z czynników globalnych zmian środowiskowych. Według naukowców kluczem do zmiany sytuacji jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanej z rolnictwem i przemysłem spożywczym, dlatego warto świadomie wybierać to, co jemy i kupujemy. Jak zauważają naukowcy, rolnictwo generuje duże ilości gazów cieplarnianych, do produkcji mięsa zużywa się też dużo wody. Np. do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba około 10–30 tys. litrów wody.
The EAT-Lancet, wydając rekomendacje żywieniowe, próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości uda się wyżywić 10 miliardów ludzi zdrową dietą, biorąc pod uwagę możliwości planety. Naukowcy doszli do wniosku, że tylko radykalne ograniczenie konsumpcji czerwonego mięsa może przynieść korzyści zarówno zdrowotne, jak i znacznie zmniejszyć negatywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta